اهمیت آکوستیک کردن محل کار

اگر میخواهید با آکوستیک کردن محل کار بیشتر آشنا شوید، تصور کنید که پشت میز خود نشسته اید و روی پروژه مهمی در حال کار کردن هستید و نیاز به تمرکز دارید، در همین حین صدای خنده شخص دیگری از ان سوی اتاق می آید یا اینکه صدای تلفن همکارتان از بخش دیگری می رسد.

یا اینکه صدای تیک تاک ساعت، صدای کیبرد و بوق دستگاه های الکترونیکی و … به گوش شما می رسد. بدیهی است که در این حالت شما نمی توانید روی کارتان تمرکز کنید و پروژه شما ممکن است ساعت ها به طول بی انجامد.

دفاتر پر سر و صدا موجب حواس پرتی می شوند و رفاه کارمندان شما را تحت شعاع قرار می دهد و موجب کاهش بهره وری کارمندان می شود.

همچنین تمایل افراد به کار کردن در محیط های پر سر و صدا بسیار کمتر است و اگر تمهیدات مناسبی نداشته باشید ممکن است باعث شود نیروی های انسانی خوبی را از دست بدهید.

اینجا است که به اهمیت آکوستیک بودن محل کار پی می بریم. آکوستیک بودن محل کار باعث می شود صدا های اضافی تا حد قابل توجهی کاهش یابد و تمرکز شما و کارکنانتان بسیار بیشتر شود.

پیشنهاد نویسنده: ۷ ایده جذاب برای تزئین پارتیشن اداری

فضای کاری مدرن نیاز به آکوستیک بودن دارد

زمانی صدا در طراحی ساختمان ها مورد توجه قرار می گرفت، اما اکنون در خط مقدم ذهن بسیاری از طراحان داخلی و معماران قرار گرفته است. در گذشته، دفاتر صرفاً برای انجام وظایف اصلی خود طراحی می‌شدند و به چیزهایی مانند آکوستیک توجه چندانی نمی‌شد. همانطور که ما درک بهتری از بهره وری و رضایت کارکنان ایجاد کرده ایم، طراحی آکوستیک برای برنامه ریزی اداری ضروری شده است.

همانطور که محیط های کاری به تکامل خود ادامه می دهند، ما انتظار داریم راه های ارتباطی و همکاری بهتری برای افزایش بهره وری داشته باشیم.

فضاهای کاری مدرن با پلان های طبقه باز روش های عالی برای دستیابی به آن هستند. با این حال، طراحی ضعیف محل کار و چیدمان‌هایی که صدای غیر ضروری را تقویت می‌کنند، می‌توانند به طور قابل توجهی مانع از این کار شوند.

طراحان و معماران داخلی می توانند حفظ آکوستیک دلپذیر در فضای کاری مدرن را چالش برانگیز بدانند زیرا صدا به راحتی در فضای باز جریان دارد. حتی یک سر و صدای خفیف در گوشه ای از دفتر، حواس کارمندانی را که به شدت درگیر کار هستند پرت می کند و تمرکز بیشتری را می طلبد.

دیوارهای شیشه ای ساخته شده در محل کار مدرن اجازه می دهد تا نور طبیعی به داخل دفتر سرازیر شود اما صداهای بیرونی ناشی از ترافیک، ساخت و ساز و غیره را جذب می کند.

خوشبختانه، ایجاد یک محل کار با هوشیاری صوتی آنقدرها هم که به نظر می رسد سخت نیست. کمی تلاش بیشتر در طراحی و چیدمان محل کار و نصب برخی درمان های صوتی به بهبود چشمگیر آکوستیک اداری کمک می کند. بیایید ببینیم چرا آکوستیک در محیط کار مدرن ضروری است و راه‌های دستیابی به آن را بررسی کنیم.

انواع آلودگی صوتی در محل کار

انواع الودگی صوتی در محل کار

قبل از اینکه به سوژه بپردازیم، باید روشن کنیم که همه صداها نویز نیستند. تشخیص و تفکیک انواع مختلف سر و صدای رایج در فضای کاری شما بسیار مهم است.

به عبارت ساده، نویز یک صدای ناخوشایند یا ناخواسته است که باعث تحریک یا ناراحتی متوسط ​​تا شدید در شنوایی می شود. چهار نوع نویز وجود دارد که همه آنها را می توانید در فضای کاری پیدا کنید.

نویز مداوم در محل کار غیر آکوستیک

نویز پیوسته هر صدای ناخوشایندی است که دائماً پخش می شود، مانند صدای تجهیزات کارخانه یا موتور. این می تواند از سیستم های گرمایش و تهویه یا چاپگرهای ساختمان های اداری باشد. صداهای ترافیکی از خارج نیز در این دسته طبقه بندی می شوند.

نویز متناوب در محل کار غیر آکوستیک

نویز متناوب از آرام به بلند و در فواصل زمانی کوتاه برمی گردد. برخی از موارد عبارتند از قطارهایی که در حال عبور هستند، هواپیماهایی که از بالای سرشان پرواز می کنند یا تجهیزات کارخانه ای که به صورت چرخه ای کار می کنند.

نویز تکانشی در محل کار غیر آکوستیک

صداهای تکانشی به طور ناگهانی بلند می شوند و شما را مبهوت می کنند. اینها می تواند ناشی از خنده یا تشویق ناگهانی همکاران در داخل محل کار و کار ساخت و ساز یا تخریب در خارج باشد.

نویز با فرکانس پایین در محل کار غیر آکوستیک

همانطور که از نام آن پیداست، نویز با فرکانس پایین شامل صدای کم صدا و زمزمه است. ما چنین صداهایی را از وسایلی مانند یخچال یا نیروگاه های نزدیک می شنویم.

این صداهایی که بر کسب و کار شما تأثیر می گذارند می توانند داخلی (از داخل محل کار) یا خارجی (از بیرون) باشند. بدون توجه به منبع، کاهش تاثیر بسیار مهم است و راه های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. بخوانید تا متوجه شوید.

اهمیت آکوستیک در محل کار

مهم نیست که محیط محل کار شما چقدر از نظر زیبایی شناختی دلپذیر است، اگر به اندازه کافی قابلیت آکوستیک را نداشته باشد، ارزشش را ندارد. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نویز در محیط اداری برای کسب و کار شما مضر است. یک محل کار مدرن با میزان صدای مناسب که در سرتاسر فضا پخش می شود، از نظر بهره وری، حفظ حریم خصوصی و رفاه کارکنان حیاتی است. بیایید هر یک را بررسی کنیم.

۱-بهره وری را افزایش می دهد

تحقیقات انجام شده توسط ABC News در یک دفتر شبیه سازی شده با پلان باز، یک رابطه علّی بین سر و صدای دفتر باز و استرس فیزیولوژیکی را نشان می دهد. بر اساس این مطالعه ، سر و صدای دفتر 25 درصد خلق و خوی منفی را تشدید می کند. این تأثیر منفی بر خلق و خوی به طور مستقیم بر توانایی عملکرد خوب در محل کار تأثیر می گذارد.

آکوستیک مناسب می تواند تفاوت را در یک محیط اداری ایجاد کند. با کاهش نویز پس‌زمینه، کارمندان می‌توانند بدون حواس‌پرتی از سایر حوزه‌های کاری یا مکالمات شخصی که دائماً روی آن‌ها سرازیر شود، روی کارهای روزانه‌شان تمرکز کنند.

۲-سلامتی کارکنان را افزایش می دهد

در یک نظرسنجی در سال 2019 در مورد سر و صدا و رفاه در محل کار، تعداد خیره‌کننده‌ای از کارمندان اداری را می‌یابیم که می‌گویند سر و صدا در شغلشان بر عملکرد آنها تأثیر می‌گذارد. بیش از 65 درصد از کارگران برای تکمیل دقیق و به موقع کار با مشکل مواجه شدند که 44 درصد آنها تأثیر منفی بر سطح استرس و سلامت کلی داشتند.

برای بسیاری، سر و صدای شدید رایج ترین محرکی است که باعث پاسخ های استرس فیزیولوژیکی می شود. اینها شامل افزایش فشار خون یا افزایش ضربان قلب می شود. به غیر از استرس، سایر اثرات احتمالی سلامتی شامل فشار خون بالا، کاهش وزن، اختلال خواب و کاهش شنوایی است که می‌تواند فرد را در مسیری ناسالم به سمت افسردگی سوق دهد.

راه حل های آکوستیک راه ایده آلی برای کمک به سازمان ها برای دستیابی به تعادل مناسب صدا برای یک محل کار مشترک است و بهزیستی جسمی و روانی کارکنان را افزایش می دهد.

۳-حریم خصوصی را فراهم می کند

نیازهای آکوستیک دفتر مدرن بیش از هر زمان دیگری خواستار است. مهم نیست که فضای شما چقدر ارتباطی است، لازم نیست همه افراد در فضای کاری شما بدانند که شما چه کار می کنید. همیشه باید یک جلسه خصوصی یا منطقه مکالمه حساسی وجود داشته باشد که نه صدای بیرون و نه در داخل در یک محیط برنامه باز طنین انداز باشد.

طراحی محیط کار آکوستیک شامل فضاهای تعیین‌شده برای مراقبت از مسائل خصوصی است یا از درمان‌های صوتی مانند جاذب صدا در دفاتر برای اطمینان از حریم خصوصی کارکنان استفاده می‌کند و به آنها احساس امنیت می‌دهد.

فضای کار باید تا چه حد آکوستیک باشد؟

وقتی به یک فضای کاری آکوستیک فکر می کنید، ممکن است یک مکان آرام را متصور شوید. با این حال، مانند یک فضای کاری با صدای بلند، سکوت شدید نیز یک محل کار را از نظر صوتی ناخوشایند می کند.

وقتی سکوت پین دراپ وجود دارد، حتی می‌توانید مکالمات خاموش یا صداهای اعلان پاپ‌آپ را از سراسر اتاق بشنوید، که برای یک فضای کاری آکوستیک ایده‌آل نیست. داشتن سطحی از صدا ضروری است، اما اگر خیلی بلند است، می توانید تکنیک های کنترل صدا را انتخاب کنید.

توصیه می شود یک محیط اداری با فضاهای باز بزرگ صدایی بیش از 70 دسی بل نداشته باشد . صدای صحبت کردن افراد یا بوق ماشین‌ها در پس‌زمینه باید 45-55 دسی‌بل باشد تا محیط صوتی مطلوبی حفظ شود و سلامت و شادی تضمین شود.

اکنون که اهمیت آکوستیک در فضاهای کاری مدرن و صدای مطلوب برای دستیابی به یک فضای کاری سالم را درک کردیم ، بیایید دریابیم که چگونه نویز را در یک دفتر کار باز کاهش دهیم.

روش های کنترل صدا در فضای کار

اقدامات زیادی برای کنترل صدای محیط کار وجود دارد. “ABC” آکوستیک به جذب، مسدود کردن و پوشش اشاره دارد. بسته به نیاز خود می توانید از یک یا همه آنها استفاده کنید.

به عنوان مثال، در حین بازسازی فضای کاری، توجه به مواد جاذب صدا ضروری است که به جلوگیری از خروج صدا از فضا کمک می کند. در مقابل، هنگام ساخت فضاهای کاری مشترک بدون حواس پرتی، جلوگیری از سر و صدای بیرون و جذب و پوشاندن صداهای داخل دفتر بسیار مهم است.

آکوستیک کردن محل کار

پیشنهاد نویسنده: معرفی انواع پارتیشن اداری

۱-جذب

راه ایده‌آل برای کنترل ایجاد نویز در فضای کاری، اجرای تکنیک‌های جذب صدا است زیرا زمان محو شدن صدا را کوتاه می‌کنند. در اینجا چند راه برای تقویت جذب صدا وجود دارد:

  • استفاده از مبلمان روکش شده مانند صندلی های نرم، مبل، صندلی های بلند و غیره.
  • عایق صدا دیوار و سقف اداری با پانل های آکوستیک
  • تزیین دیوارها با تخته سنگ، تصاویر بوم و قاب های روکش شده پارچه ای
  • آویزان کردن پرده های کاذب و ملیله
  • عایق کاری کف با زیراندازهای آکوستیک، موکت، موکت و لنت های کاهش صدا
  • قرار دادن گیاهان سرپوشیده جاذب صدا در مناطق پر سر و صدا
  • اضافه کردن کوسن و بالش روی صندلی و مبل

۲-مسدود کردن

مسدود کردن با استفاده از یک مانع برای جلوگیری از انتقال صدا از یک منطقه به منطقه دیگر یک راه عالی برای کنترل صداهای داخلی و خارجی است.

طراحی و چیدمان فضای کاری نقشی حیاتی در جلوگیری از نویز داخلی دارد. ایجاد فضاهای آرام تعیین شده ، مناطق مطالعه ، مناطق برآمدگی و غیره، با استفاده از مواد روکش شده در یک دفتر با پلان باز، انتشار سر و صدا را به این مناطق به حداقل می رساند.

برای شکستن دفاتر بزرگ طبقه باز و ایجاد مانعی بین منبع صدا و محل کار، می‌توانید از جداکننده‌های آکوستیک اتاق استفاده کنید. صفحه نمایش ها همچنین راهی عالی برای جلوگیری از صداهایی هستند که به سمت میز شما می آیند یا از آن خارج می شوند و در عین حال سطحی از حریم خصوصی را فراهم می کنند.

اگر در طول ساخت و ساز از مواد مسدود کننده صدا مانند بتن در سازه ساختمان استفاده می کنید ، می توانید سطح صداهای خارجی را که به ساختمان شما نفوذ می کند کاهش دهید. در مورد فضاهای از پیش ساخته شده، ساختن قفسه های کتاب در کنار دیوارها، کسری از سر و صدای موجود در محل کار را مسدود می کند.

۳-پوشش

شایع ترین سر و صدایی که در فضای اداری وجود دارد ناشی از صحبت کردن افراد است که زیاد بلند نیست، اما مانع تمرکز شما می شود. پوشاندن یا پوشاندن یک راه کارآمد برای کنترل چنین نویزهایی در محیط کار است.

پوشش صدا از صدای محیطی با همان فرکانس گفتار انسان در پس‌زمینه استفاده می‌کند. این صداهای آرامش بخش و سایر تکنیک های عایق صدا با کاهش صداهای مزاحم و محافظت از حریم خصوصی گفتار، راحتی دفتر را افزایش می دهند. یک سیستم پوشش صدا که در سرتاسر محل کار اجرا می شود به ایجاد یک فضای محیطی برای انجام کارها کمک می کند.

انواع محل کار آکوستیک

اجرای طرح های آکوستیک مدرن محل کار

آکوستیک اداری بخشی اجتناب ناپذیر از محیط کار مدرن است. با وجود افراد زیادی در یک فضا، یافتن راه‌هایی برای کارآمد نگه داشتن کارمندان خود بدون از دست دادن راحتی بسیار مهم است. امیدواریم آکوستیک اداری را بهتر درک کرده باشید تا فضای اداری خود را به طور موثرتری برنامه ریزی کنید.

برای مبلمان جاذب صدا که مناسب فضاهای کاری مدرن هستند، لطفاً برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید یا با شماره ۰۹۹۳۱۸۱۷۱۶۶تماس بگیرید تا در مورد نیازهای خود صحبت کنید. در سراسر، ما با شما همکاری می کنیم تا مبلمان سفارشی طراحی کنیم که سبک و شخصیت منحصر به فرد شما را منعکس کند.

همچین می توانید از فضا اداری خود برای طراحان دکوریار که زیر نظر شرکت طراحان فرداد آروند هستند ارسال کنید تا نقشه و پلان مناسب شما را طراحی کرده و برای شما ارسال کنند. همچنین می توانید نمونه کار های شرکت طراحان فرداد آروند در آکوستیک کردن فضای اداری را از طریق کانال آپارات مشاهده کنید.

سوالات متداول

چرا باید محیط کار آکوستیک باشد؟

در گذشته به اهمیت آکوستیک بودن محیط کار توجه زیادی نمی شد و همین امر باعث می شد تا کارمندان نتوانند تمرکز و آرامش کافی برای کار کردن داشته باشند، در حالی که جلوگیری از سر و صدا اضافی بسیار حائز اهمیت می باشد و موجب رشد هر فضای کاری می توان آن را در نظر گرفت

منظور از آکوستیک کردن محیط کار چیست؟

منظور از آکوستیک کردن از بین بردن سر و صدای اضافی است که کارمندان در بوجود آمد نقشی اصلی ندارند. برای مثال صدای تردد وسایل نقیله در خیابان، صدای دستگاه های الکترونیک و ...

روش های آکوستیک کردن محیط کار چیست؟

جذب، مسدود کردن و پوشش از اصلی ترین راهکار های آکوستیک کردن محیط کار به شمار می رود که در بالا برای شما به صورت کامل توضیح داده شده است.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.