۵ ایده برای طراحی فضای باز

نگاه کردن به فضای وسیعی در پشت خانه باید ذهن شما را به فکر ایده های حیاط خلوت بیاندازد. قسمت عقب امتداد خانه شماست و سزاوار مراقبت و توجهی است که هر قسمتی از خانه دارد. طراحی شما لحن را برای تمام فضاهای بیرونی آینده شما تعیین می کند، بنابراین مهم است که بر اساس آن برنامه ریزی کنید. قبل از اینکه بتوانید در واحه بیرونی رویاهای خود بسازید، بدانید که آن رویا چیست. مدرن می روید یا کلاسیک؟ یک آبگرم مجلل از زندگی در حومه شهر را تداعی کنید؟ فضایی برای سرگرمی ایجاد کنید یا فضایی برای عقب نشینی و تنهایی؟

تایلر بانکن ، متخصص گیاهان داخلی و خارجی و معمار منظر در نورلند ، یک منبع گیاهی، می‌گوید : )به تصویر بزرگ نگاه کنید: کل حیاط خلوت ، کل حیاط جلویی یا کل ملک، و اهداف خود را تصور کنید (

در این مقاله به بررسی ۵ ایده عالی برای طراحی فضای باز منزل شما می پردازیم و هریک را بررسی می کنیم و در انتهای هر قسمت میتوانید تصاویری از نمونه های اجرای شده آن را مشاهده کنید تا اگر با سبک و سلیقه شما برای طراحی فضای باز هماهنگی دارد از آن استفاده کنید.

۱- درست کردن یک آتش دان در فضای باز

هیچ چیز بیشتر از صدای یک آتش سوزی فریاد نمی زند. شعله‌ها نقاط کانونی کاملی را در حیاط خلوت ایجاد می‌کنند، بنابراین اگر می‌خواهید، بقیه محوطه‌سازی خود را در اطراف آن برنامه‌ریزی کنید. می توانید با ساختن یک میز دارای آتش دادن و قرار دادن صندلی حول محور آن محیط دلنشینی را برای تابستان و زمستان خود فراهم کنید. به خصوص شب ها که هوا خنک و سرد می شود داشتن یک آتش دان در بالکن یا حیاط خلوت خانه شما می تواند موقعیت مناسبی را برای ساختن لحظات آرامش بخش برای شما به ارمغان بیاورد.

ممکن داشتن یک آتش دان نیازمند رسیدگی و مراقبت بیشتری باشد ولی به هرحال نمی توان از تلفیق صدای سوختن چوب و موزیک ملایم دل کند.

خرید آتش دان برای فضای باز

۲- درست کردن تاب در فضای باز

اگر در خانه شما فضای باز بزرگ تری وجود دارد می توانید در کنار داشتن المان های دیگر در فضای باز خود یک تاب نیز برای خود و کودکتان ایجاد کنید. تاب مدل های متفاوتی دارد و هم می توانید از روش های سنتی استفاده کنید و تاب را روی درخت قرار دهید که چون خطرناک است و به درخت آسیب می زند پیشنهاد نمی شود و هم میتوانید از مدل های مدرن تر تاب های آماده برای فضای باز خود استفاده کنید.

تاب های ریلکسی یکی از وسیله هایی است که در پایان یک روز پر مشغله می توان روی آن نشستن و در صدای موزیک فرو رفت و لحظات آرامی را ساخت.

همچنین می توانید قسمتی از اوقات فراقت کوکان خود را با این وسیله به خوبی پر کنید.

خرید تاب برای فضای باز

۳- باغ میوه و سبزیجات درست کنید

با افزودن باغ میوه یا سبزی در حیاط خلوت، سفر به خواربارفروشی یا بازار کشاورزان را رها کنید. برای طراحی ساده، چند ردیف بستر گیاهی را در نظر بگیرید که بین آنها راهروهای شنی وجود دارد. حتی یک تازه کار می تواند با چند نکته اساسی یک باغ سبزی حیاط خلوت راه اندازی کند .

این روش علاوه بر اینکه تا حدودی زحمت شما را برای رفتن به بازار میوه و تره بار کم می کند بلکه لذت زیادی هم دارد. فرض کنید محصولی را خودتان در خاک میکارید را پرورش می دهید و در آخر آن را برداشت کرده و برای خود و خانوادتان سرو می کنید. زراعت و کشاورزی یکی از فعالیت هایی است که از گذشته در فرهنگ ایرانی ها بوده است و بسیار لذت بخش نیز می باشد.

اگر منزل شما دارای فضای باز با ابعاد مناسبی می باشد قطعا یکی از بهترین گزینه های می تواند ساختن باغچه ای برای کاشت میوه یا سبزیجات و یا کاشت گیاهان تزئینی می باشد.

طراحی گیاهان در فضای باز

۴- ساختن استخر در فضای باز

استخرهای شنای طبیعی از گیاهان و سیستم تصفیه بیولوژیکی به جای مواد شیمیایی برای تصفیه آب و تمیز نگه داشتن آن استفاده می کنند. اساساً، مانند این است که تمام ابزارهایی را که به طبیعت برای ایجاد یک سوراخ شنا ایده آل (و کاملاً ایمن) نیاز دارد، بدهید، و به این معنی است که شما کار کمتری انجام می دهید زیرا نیازی به نظارت دائمی سطح کلر و مواد شیمیایی ندارید. علاوه بر نگهداری کم، شنای طبیعی می تواند تقریباً یکپارچه با بقیه محوطه سازی حیاط خلوت شما ترکیب شود.

۵- محیطی برای غذا خوری ایجاد کنید

ایجاد یک فضای ناهار خوری در فضای باز که برای یک گردهمایی غذاخوری عالی است، نیازی به مقدار زیادی فضا ندارد بلکه نیاز به خلاقیت شما در طراحی فضای غذاخوری دارد. هنگام برنامه ریزی، عناصری مانند تعداد صندلی ها و سبک مبلمان را در نظر بگیرید. اجرای سنگریزه یا مالچ باعث ایجاد جدایی بصری بین ناهارخوری و بقیه حیاط می شود.

ساخت قسمت غذاخوری در فضای باز

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.